Organizator:

Ekotechnologia na targach i eventach – ekstrawagancja czy konieczność?

Podziel się

Stoiska i aranżacje wydarzeń w technologii przyjaznej środowisku.

Od wieków człowiek negatywnie oddziałuje na środowisko – przeważnie świadomie – w celu maksymalizacji zysku, a czasem z konieczności, bo go nie stać na modną ekologię i wybiera tańsze alternatywy. Ale to też od człowieka zależy dalszy los naszej planety. Każdy z nas powinien w swojej przestrzeni życiowej podjąć kroki mające na celu zatrzymanie niekorzystnych zmian, które widać gołym okiem, bez wczytywania się w raporty ekologów. Suma pojedynczych działań może złożyć się w poczucie zbiorowej odpowiedzialności za przyszłość naszą, naszych dzieci i kolejnych pokoleń.

Odpowiedzialność za środowisko w szczególny sposób spoczywa na przedsiębiorstwach, które produkując dobra i usługi, dążą do maksymalizacji zysków, jednocześnie generują najwięcej zanieczyszczeń i odpadów. W obecnych czasach to nie zysk powinien być głównym celem, a zrównoważony rozwój z poszanowaniem środowiska i zasobów naturalnych.

Śmieci potargowe – temat coraz bardziej gorący

Wraz z rozwojem branży targowej w Polsce, rozwijały się także technologie budowy stoisk. Kilkadziesiąt lat temu na targach królowały proste stoiska systemowe, początkowo była to syma, następnie Octanorm i wreszcie - dająca więcej możliwości projektowych - Maxima. Stoiska stolarskie były mniej popularne, a rozwój tego segmentu nastąpił dopiero w latach 90., kiedy to na polskim rynku pojawiły się firmy międzynarodowe, a rodzime przedsiębiorstwa zaczęły dbać o rozpoznawalność marek i własny wizerunek. W chwili obecnej różnorodność stosowanych materiałów ogromna, a ich jakość jest tak wysoka, że z powodzeniem mogłyby służyć, jako elementy wykończenia wnętrz. I choć takie stoiska robią wrażenie, efektem ubocznym tego zjawiska jest masa śmieci, które zostają po targach, a są to ilości liczone w dziesiątkach ton. Trendy w Europie  i na świecie wyraźnie wskazują jednak, że z problemem śmieci potargowych  trzeba będzie się zmierzyć także w Polsce. Spodziewać się można, że dalej będą rosły opłaty za wywóz śmieci, a normy związane z segregacją odpadów staną się bardziej wyśrubowane. Równocześnie zmieniają się  oczekiwania klientów, którzy podejmują coraz bardziej świadome  zakupowe wybierając produkty wyprodukowane z dbałością o środowisko. I co warto podkreślić, zmieniają się także oczekiwania organizatorów konferencji i kongresów, którzy już na etapie formułowania warunków zamówienia oczekują deklaracji dotyczących zastosowanych materiałów. Powinny to być materiały wielokrotnego użytku, a jeżeli ponowne wykorzystanie nie jest możliwe, konieczne jest wskazanie sposobu przetworzenia odpadów pozostałych po wydarzeniu oraz ich recykling.

 

Eko IDEA Expo

Jako IDEA Expo jesteśmy dumni, że udało nam się wdrożyć szereg rozwiązań wpisujących się w nurt zmian mający na celu odwrócenie niekorzystnych zmian środowiska. W ubiegłym roku poszerzyliśmy naszą ofertę o nowy, innowacyjny system wystawienniczy, który daje możliwość aranżacji stoisk w technologii niemal bezodpadowej. To wyjątkowy system łączący w sobie zaletę modułowości z indywidualnymi rozwiązaniami oczekiwanymi przez klienta. Składa się on z ram aluminiowych, na które napinane są tkaniny z wydrukami lub - w wersji bardziej zaawansowanej - moduły ledowe. W pierwszym przypadku istnieje możliwość wielokrotnego wykorzystania wydruków lub nadanie tkaninom drugiego życia– np. uszycie z nich toreb reklamowych. Od niedawna też dostępne są tkaniny biodegradowalne. W drugim przypadku w ogóle nie drukujemy grafiki, tylko wyświetlamy na ekranach ledowych multimedialny kontent dedykowany konkretnemu klientowi. Takie stoiska w pełni multimedialne to nowy trend na rynku wystawienniczym i najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Warto dodać, że system ten sprawdza się szczególnie dobrze w sytuacjach, gdy wymagany jest bardzo krótki czas montażu i demontażu oraz w miejscach, gdzie nie można prowadzić typowych prac stolarskich (np. hotele, centra konferencyjne), a liczy się estetyka zbliżona do jakości stoisk wykonanych w technologii płyt drewnopochodnych.

Dzięki zastosowaniu nowego systemu możemy znacząco ograniczyć ilość płyt, które do tej pory były podstawowym materiałem do budowy stoisk. Unikamy też pracochłonnej obróbki, a co się z tym wiąże, skracamy czas montażu i ilość zużytych materiałów.

Jak wiadomo nie uda się w 100% uniknąć stosowania płyt drewnopochodnych, ale warto zastosować takie, które podlegają recyklingowi. Dzięki podpisaniu umowy na odbiór odpadów recyklingowalnych, płyty wiórowe, płyty MFP oraz OSB, a także inne odpady drewniane (np. kantówki) trafią do specjalnego kontenera, po czym zostają wykorzystane do produkcji nowych płyt.

Dodatkowo coraz częściej stosujemy wykładzinę bez lateksu, która podlega w 100% recyklingowi.

 

Świadomość ekologiczna – wspólna sprawa

Z reguły rozwiązania ekologiczne są nieco droższe niż tradycyjne technologie. Dlatego konieczna jest akceptacja tych zmian także ze strony klientów. Na szczęście w większości klienci, szczególnie koncerny międzynarodowe i liderzy rynkowi, sami wdrażają ekologiczne rozwiązania w swoich firmach. Tego oczekują od nich klienci i od tego trendu nie ma odwrotu. I to właśnie oni  w pierwszej kolejności dołączają do grona wystawców, którzy także na targach chcą wykorzystać proekologiczne rozwiązania zgodne z przyjętą strategią przedsiębiorstwa. Do grupy świadomych ekologicznie  klientów należy dopisać także wspomnianych wcześniej organizatorów dużych wydarzeń, także z sektora publicznego.